Aparat jednorazowy: przeżytek czy ciekawy gadżet?

Aparat jednorazowy

Dziś każdy z nas niemal zawsze ma przy sobie smartfona. Wiele spośród tych urządzeń wyposażonych jest w układy optyczne do rejestracji obrazu o takich możliwościach, jakie posiadały drogie aparaty cyfrowe sprzed kilkunastu lat. Mimo to, w sprzedaży nadal są dostępne tzw. aparaty jednorazowe. Czym one są i czy jest sens poświęcać im uwagę w świecie zdominowanym przez smartfony?

 

Czym są aparaty jednorazowe?

Aparat jednorazowy to urządzenie zbliżone swoją budową do zwyczajnego aparatu analogowego, jaki większość z nas posiadała w domu pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Główną różnicę stanowi jednak fakt, iż w większości przypadków nie jesteśmy w stanie włożyć do niego nowego filmu. Po wykonaniu około trzydziestu zdjęć oddajemy urządzenie do ich wywołania, a następnie nadaje się ono tylko i wyłącznie do wyrzucenia.

 

Zalety i wady aparatów jednorazowych

Taki aparat może pozornie wydawać się bezużyteczny, jednak posiada swoje zalety. Pierwszą z nich jest bardzo niska cena, kształtująca się w przedziale od dwudziestu do pięćdziesięciu złotych. Za tak niewielkie pieniądze otrzymujemy działające urządzenie wraz z filmem, wbudowaną lampą błyskową i różnego rodzaju dodatkowymi funkcjami.

 

Aparaty jednorazowe są ponadto bardzo często wodoodporne, umożliwiając robienie zdjęć podwodnych. Jednocześnie wykonywanie ich standardowym aparatem, smartfonem czy kamerą sportową wiąże się z nieporównywalnie większymi wydatkami – sama wodoodporna obudowa na tego rodzaju sprzęt może kosztować kilkukrotnie więcej niż aparat jednorazowy. Na dodatek nie musimy martwić się o jego przypadkowe zgubienie czy uszkodzenie, przez co możemy go dać do zabawy naszym dzieciom.

 

Oczywiście nie ma produktów idealnych i oprócz wyżej wymienionych zalet, aparaty jednorazowe posiadają co najmniej kilka wad. Zastosowane w nich najtańsze układy optyczne (z plastikowymi obiektywami) skutkują relatywnie niską jakością zdjęć – zwłaszcza porównując ją do tej znanej ze współczesnych smartfonów. Co więcej, film musimy następnie wywołać, co z jednej strony może okazać się kłopotliwe, z drugiej zaś związane jest z dodatkowymi kosztami.

 

Podsumowanie

Choć niemal każdy z nas może robić znakomite zdjęcia przy pomocy swojego smartfona, aparaty jednorazowe wciąż znajdują pewne zastosowania – zwłaszcza jeśli chodzi o zdjęcia podwodne i wykonywane na wakacjach, gdy nie zawsze chcemy zabierać ze sobą innych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *