Jaki obiektyw wybrać dla początkującego fotografa?

Obiektyw Canon 25-105

Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z fotografią, zakup lustrzanki z podstawowym, „kitowym” obiektywem z pewnością nie okaże się jedynym wydatkiem związanym z tym hobby. Bardzo szybko zapragniesz bowiem rozszerzyć możliwości swojego sprzętu, zaopatrując się w kolejne obiektywy. Wybór jednego z dziesiątek dostępnych na rynku modeli nie zawsze jednak jest łatwy.

 

Obiektywy kitowe nie są złe!

Popularnym mitem wśród początkujących fotografów pozostaje przekonanie, iż tanim sprzętem nie da się robić dobrych zdjęć. Choć droższe obiektywy i korpusy posiadają wiele oczywistych zalet, podstawowe „szkło”, jakie otrzymujesz w zestawie razem z aparatem może okazać się na sam początek zupełnie wystarczające (w przypadku amatorskich lustrzanek firmy Canon jest to często obiektyw 18-55mm).

 

Droższy obiektyw czy droższe body?

Cechą wspólną wielu początkujących fotografów jest także mniej lub bardziej ograniczony budżet. Bardzo często pojawiają się więc pytania o to, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup droższego obiektywu i tańszego aparatu, czy też na odwrót. Niemal zawsze korzystniejsza okazuje się opcja pierwsza. Obiektyw, taki jak Canon 24-105, podpięty do nawet nieco archaicznego body da nam o wiele lepsze rezultaty niż droższa lustrzanka z podstawowym „szkłem”.

 

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie finansowe. Obiektywy (zwłaszcza te lepszej klasy) z reguły wolno tracą na wartości, podczas gdy ceny korpusów spadają bardzo, bardzo szybko.

 

Najważniejsze parametry obiektywu

Stojąc przed zakupem nowego obiektywu, warto być świadomym jego parametrów – zarówno w kwestii ich rozpoznawania w nazwie produktu, jak i rozumienia sposobu, w jaki przekładają się na możliwość wykonywania zdjęć.

 

Weźmy za przykład wspomniany wyżej obiektyw Canon 24-105, którego pełne oznaczenie brzmi następująco: EF 24-105 mm f/4L IS II USM. EF oznacza typ mocowania – nie każdy obiektyw będzie rzecz jasna pasował do każdego body (nawet w obrębie pojedynczego producenta). 24-105 mm to zakres ogniskowej, f/4 to minimalna wartość przysłony, a literka L oznacza specjalną linię produktów marki Canon, skierowaną do profesjonalistów. Pozostałe dwa oznaczenia – IS II oraz USM oznaczają kolejno zastosowany system stabilizacji obrazu i wspomagania autofocusa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *